Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Ślubowanie klas pierwszych

 

   „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem” – to słynne powiedzenie Józefa Piłsudskiego jest przesłaniem bardzo aktualnym w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Odpowiedzią na nie stał się w naszej szkole uroczysty apel połączony ze ślubowanie dwóch klas 1. technikum. Apel został przygotowany i przeprowadzony przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Jolanty Tomaszewskiej. Ważnym elementem, wspierającym przeżycie tych szczególnych chwil była też okolicznościowa dekoracja, przygotowana przez pedagoga szkolnego, p. Joanna Schabowską.

   O randze dzisiejszego spotkania świadczyła obecność p. Konrada Rowińskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Lubaniu, grupy rodziców naszych pierwszoklasistów, grona pedagogicznego i obsługi ZSP z dyrektorem, mgr inż. Wiktorem Eugeniuszem Zdunkiem na czele.

 Pełny serwis foto można znaleźć pod adresem https://photos.app.goo.gl/qxHkNfh5TWy2cyPt6

   Apel był okazją do włączenia się w ogólnopolską i regionalną akcję odśpiewania hymnu narodowego o godz. 11:11. Moment ten poprzedziło wystąpienie dyrektora ZSP oraz p. Konrada Rowińskiego. Obaj mówcy podkreślali znaczenie rocznicy, którą będziemy obchodzili w niedzielę oraz potrzebę rozwijania (także na płaszczyźnie pedagogiczno-wychowawczej) postawy patriotyzmu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, punktualnie o godz. 11:11, wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy.

 
 

   Po jego zakończeniu rozpoczął się program, którego prowadzenia podjęła się przewodnicząca SU, Patrycja. Jego istotą było podkreślenie łączności działań wielu środowisk niepodległościowych, które zaowocowały odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji. Oczywiście, działania te przekraczały możliwości objęcia ich w całości w formule apelu, stąd decyzja o podkreśleniu osoby, dla której niepodległa Polska i walka o suwerenność stała się priorytetem życiowych działań i dążeń – Józefa Piłsudskiego. Prezentacji jego sylwetki poświęcona została spora część przygotowanego programu – była to jednak nie (raczej niezbyt atrakcyjna dla dzisiejszego młodego odbiorcy) prezentacja biograficzna, ile raczej ukazanie tych ważnych momentów życia bohatera, które były powiązane z walką o wolną Rzecząpospolitą.

 
 

   Wolność stała się fundamentalnym  priorytetem dążeń i działań Polaków tamtego czasu - stąd naturalnym stało się pytanie, postawione przez Patrycję: „Co to jest wolność?”. Odpowiedzi dały możliwość wsłuchania się w piękno polskiej poezji oraz wysłuchania przygotowanej prezentacji. Podobnie, refleksji nad wagą zmian, które dokonały się podczas tych 100. lat – tak pięknych i korzystnych, jak i tych mających na celu degradację naszego narodu – posłużyła kolejna przedstawiona prezentacja, która stała się zwieńczeniem pierwszej części dzisiejszej uroczystości.

 

   Centrum części drugiej stało się uroczyste ślubowanie uczniów klasy 1 TE i 1 TMS, przyjęte przez dyrektora szkoły. Najmłodsi kadeci ZSP odebrali także pamiątkowe certyfikaty. Tym tradycyjnym i bardzo budującym akcentem zakończyła się dzisiejsza uroczystość.  

 
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,094,007 unikalne wizyty