Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Wizyta w Zakładzie Fizyki Słońca

    

    16 września uczniowie klasy IV TME naszej szkoły odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych  PAN Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu

   Wizyta była możliwa dzięki zaproszeniu kierownika zakładu dr inż. Mirosława Kowalińskiego. Tego dnia młodzież miała okazję posłuchać wykładu dr Tomasza Mrozka na temat pogody kosmicznej. Wykład został specjalnie dla nas przygotowany. Spotkanie odbyło się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

    Poszerzyliśmy wiedzę na temat naszej gwiazdy. Dr Tomasz Mrozek  przekazał nam parę ciekawostek dotyczących Słońca, które trudno znaleźć w dostępnych źródłach.

   Dowiedzieliśmy się, że podobnie jak w przypadku pogody na Ziemi,  w kosmosie również bierze się pod uwagę wiatr, ciśnienie i opady (oczywiście nie deszczu i śniegu). Z  prognozy pogody kosmiczenjej można się dowiedzieć też, kiedy jest szansa na obejrzenie zorzy polarnej.

   Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że konsekwencje złej pogody w kosmosie  zagrażaja nie tylko satelitom, pojazdom kosmicznym i astronautom, ale również nam mieszkańcom Ziemi. Okazuje się, iż prognozy kosmicznej pogody są dla nas równie ważne jak te, które przeglądamy codziennie, a może nawet ważniejsze, bo skutki mogą być bardziej dalekosiężne niż nam się wydaje.

   Bardzo dziękujemy dr Mirosławowi Kowalińskiemu i dr Tomaszowi Mrozkowi za tę nietypową  lekcję fizyki.

 
Wygenerowano w sekund: 0.03
1,094,080 unikalne wizyty