Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Wystawa Tworzenie się strukutr PP

 

    Przed 75 laty, 27 września 1939 roku, rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza” (której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy), ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.    

    Są wśród nas świadkowie historii, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz wiary w Polskę wolną i niepodległą. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoką cenę – nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie powojennym.


 

   

   Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest, by we wrześniu 2014 roku przypomnieć o Polskim Państwie Podziemnym, o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Warto, by młodzi Polacy, którzy wchodzą w dorosłe życie w XXI wieku, spotkali się z tymi, którzy walczyli o wolność także dla nich. Warto, byśmy wszyscy oddali cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w wolnej Polsce.      

      W związku ze wspomnianą rocznicą młodzież kl. III LO i II LO ZSP nr 2 w Lubaniu przygotowała i zaprezentowała wystawę przypominającą dzieje tamtych lat. Przygotowaniem do właściwego odbioru i poszerzenia wiedzy o tym trudnym okresie historii Polski były pogadanki przeprowadzone na lekcjach historii poświęcone tworzeniu się struktur PPP.

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,094,179 unikalne wizyty